O rasie

WYGLĄD KOTA RASY MAINE COON

Koty rasy maine coon są jednymi z największych kotów domowych. Osiągają przeciętną masę od około 3,5 do 11 kg, ale niektóre kocury mogą ważyć nawet 15 kg. Według opisanych standardów osadzona na bardzo silnie umięśnionej szyi głowa powinna być średnich rozmiarów, szersza u samców niż u samic. Lekko wklęsły profil, łagodnie wygięte czoło oraz wydatne kości policzkowe to kolejne cechy charakterystyczne dla tej rasy. Średniej długości pyszczek i nos mają kanciasty wygląd, a silnie zarysowana broda tworzy pionową linię z nosem i górną wargą. Wysoko osadzone uszy o szerokiej nasadzie delikatnie wychylają się do przodu. Charakterystyczna u maine coonów jest obecność uroczych pędzelków na czubkach uszu (tzw. rysiej kępki).

Koty rasy maine coon mają duże, lekko owalne i szeroko rozstawione wyraziste oczy, które, kuszą odcieniami zieleni, złota i bursztynu. Ciekawe jest to, że nie występuje związek pomiędzy kolorem oczu a barwą sierści, która może występować we wszystkich wariacjach barwnych (wyjątek stanowią cętki, kolor czekoladowy, liliowy, cynamonowy i oznaczenia Colour Point). Gęste, półdługie, piękne futro wymaga troskliwej i systematycznej pielęgnacji. Wzrok każdego miłośnika kotów przykuwa okazała kryza wokół głowy i piersi, futrzane portki na tylnych łapach oraz puszyste włosy na ogonie, które delikatnie falują podczas ruchu.

Maine coony mają długi, dobrze umięśniony tułów z odpowiednio szeroką klatką piersiową. Wszystkie części tułowia i kończyny pozostają ze sobą w równowadze, tak by tworzyć kształt prostokąta. Uwagę przyciągają duże, okrągłe łapy, z charakterystycznym owłosieniem pomiędzy palcami. Ogon powinien być u przedstawicieli tej rasy przynajmniej tak długi jak odległość od łopatek do nasady ogona.

CHARAKTER KOTA RASY MAINE COON

Pod względem charakteru maine coony są wspaniałymi towarzyszami o łagodnym, wesołym i zrównoważonym usposobieniu. Cenią sobie towarzystwo opiekunów i źle znoszą samotność. Jak podkreśla lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „są to bardzo towarzyskie koty, które lubią dzieci i mocno przywiązują się do człowieka. Uwielbiają być głaskane i pieszczone. Zawsze wykazują chęć do zabawy i tolerują obecność innych zwierząt”.

ZAKUP KOTA RASY MAINE COON

Jeśli, po przeczytaniu tego szczegółowego opisu, zechcesz kupić kota rasy maine coon, wybierz mruczka z rodowodem z zarejestrowanej hodowli, która przeprowadza badania genetyczne u swoich zwierząt. Osobniki hodowlane, u których stwierdza się możliwość przekazania potomstwu określonych chorób, są wykluczane z rozrodu. Tylko w taki sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo zakupu chorego pupila.

540 total views, 2 views today